top of page

Jak se obrnit proti podzimní depresi?

Začal nám listopad a brzy nás čekají pravé podzimní plískanice a pochmurné počasí. Na polích je sklizeno a země se začíná připravovat na zimní spánek.


I energie se nám začaly zklidňovat - stejně jako na jaře jsou energie expanzivní, nutí nás do aktivity, pomáhají nám v nových začátcích, na podzim nás podporují v tom, abychom sklidili vše, co se nám v uplynulém roce povedlo, co jsme zažili a tohle usebrání se je nejlepší, když jsme v klidu.Stále ještě se nacházíme v mezidobí země, které odděluje jednotlivá energetická období roku (jaro - dřevo, léto - oheň, podzim - kov, zima - voda) a dává nám prostor na to, se na následující energii vody připravit. Naplno energie vody vypukne až 7. 11. (z pohledu čínské kosmologie začíná zima už na začátku listopadu).


Energie vody není úplně jednoduchá. Voda nás nutí přemýšlet a přináší chlad. Pro uklidnění se po náročném roku je to energie ideální - pomůže nám se zklidnit, abychom načerpali síly na expanzivní energii dřeva, která přijde zase na jaře. Pomůže nám přemýšlet nad vším, co jsme zažili a vzít si z toho ponaučení do budoucna.


Ale bohužel má voda i vlastnost tahat věci dolů. Takže pokud na její energii nebudeme připravení a necháme se stáhnout do hlubin neustálých negativních myšlenek, které jdou ruku v ruce s pochmurným počasím, které na nás čeká, může nás strach zcela ochromit a vést až k depresivním pocitům :-(Pozitivní je, že nám s přechodem do energie vody pomůže znamení, které je vždy věrným přítelem a pomáhání je jeho podstatou. Vepřík nám může pomoci se s chladem vyrovnat díky jeho dobrosrdečnosti, lásce k dobrému jídlu a lásce ke svým přátelům a jeho podporu můžeme využívat až do 21. 11. Pak nastoupí energie Krysy, která je na rozdíl od rozvážného Vepře rychlá a může nás semlít v předvánočním shonu opravdu na prach. Takže, co dělat, abychom co nejvíce šetřili energii, ale nenechali se stáhnout přílišným klidem do studených hlubin vodní energie?


Nepřeceňujte svoje síly - nezačínejte žádné nové aktivity, které by vás mohly vyčerpávat, relaxujte, odpočívejte, děkujte za uplynulý rok a čerpejte ze zkušeností, které jste získali. Ale abyste nesklouzli k přílišné pasivitě, udělejte radost vepříkovi a užívejte si (s mírou - žádné tancování do rána, žádné extrémní aktivity). Udělejte si hezký večer ve dvou nebo s rodinou, uvařte skvělou večeři, hodujte společně, to je ta nejsilnější energie, kterou můžete společně sdílet. Setkávejte se s přáteli, sdílejte, zajděte do skvělé restaurace.


Pomáhejte a děkujte těm, kteří vám pomohli.


A pokud tohle všechno nemůžete, protože jste se teď ocitli v životě z nějakého důvodu sami, myslete na to, že oheň vám vždy pomůže. Ten vodu ohřeje a vezme jí z její síly. Jakmile vás bude voda tahat dolů, zapalte si svíčky, nebo oheň v krbu, zabalte se do červené deky nebo si oblečte červený svetr, namalujte si pusu červenou rtěnkou (dámy), oblečte si červené ponožky (páni), zajděte si do sauny, přitulte se k plyšákovi, pusťte si oblíbenou písničku, nebo film, zajděte si do kina nebo do divadla, vše, co vám udělá radost je energie ohně a vytáhne vás na hladinu. Pořád buďte v teple, hlavně neprochladněte. A vařte si dobrá a teplá jídla (zkuste vynechat saláty a chladné nápoje, ty nás zbytečně energeticky ochlazují - to se hodí v létě, ale v zimě potřebujeme zahřát). Jídlo a trávení je pod energií země a ta jak je známo dokáže vodu zasypat :-)Doufám, že informace využijete, strávíte krásný začátek období vody a příště se připravíme na Advent pod nadvládou rychlé Krysy tak, abychom se z toho nezbláznili :-)

Comments


bottom of page