top of page

Mezidobí země - co udělat pro naše zdraví, 2. část

Pojďme se dnes podívat na stravování v období země. Stejně jako pohyb, je zdravá strava důležitou součástí životního stylu, který vás nebude unavovat a poskytne vám dostatek energie na dlouhá léta.


Co se obecně týká stravování, jezte to, co roste venku podle SEZÓNY, jezte podle ENERGIÍ jednotlivých období a doplňte si jídelníček o to, co máte rádi, co vám chutná. Moc to NEŘEŠTE. Pokud se snažíte o změnu jídelníčku, udělejte to nenásilně, do ničeho se extrémně nenuťte. Postupně ho obměňujte, zjišťujte, co vašemu tělu vyhovuje a co ne. Po jídle naciťujte, jestli se cítíte těžcí a unavení, nebo máme energie na rozdávání. To je hlavní ukazatel toho, co je pro vaše tělo dobré.


Ve chvíli, kdy cítíte, že jste najezení, přestaňte jíst! Vykašlete se na všechny programy: "od toho stolu neodejdeš, dokud to nesníš", "ty jsi teda rozmazlená, že to nesníš". Poslouchejte jen sebe a své tělo! A jestli už má dost, tak má dost. Stejně tak nejezte nic, co vám vyloženě nechutná, nepřemáhejte se a nestresujte svoje chuťové buňky 😊


 

Co se pravidelnosti týče, tvrdí se aspoň 3x denně. Já mám vyzkoušeno, že mi nejvíc vyhovuje jíst, když dostanu hlad. Jím, když mi moje tělo říká: "už jsem všechno strávilo a můžu papkat zase". Většinou se dostanu na 4-5 jídel denně, ale jsou i dny, kdy sním jídla dvě a už hlad nedostanu. Vyhovuje mi to, protože cítím, že si takhle se svým tělem buduji VZTAH. Mluvím s ním. Hladím ho. Jsme team a vzájemně si nasloucháme. 🙏


Říká se, že se nemá jíst po páté, po šesté večer, po osmé atd. Najděte si vlastní cestu, která vám bude vyhovovat. Někdo chodí spát o půlnoci, někdo v devět večer. Pocit hladu je důležitý, ale neznamená to, že budete týrat své tělo hlady. Takže jestli víte, že máte před sebou ještě dlouhý večer a v osm hodin vás zachvátí vlčí hlad, raději si něco lehkého dejte, ať se zbytečně netrápíte.


Z hlediska energetického je nejideálnější, když si poslední jídlo dáte do 19:00, pak už se uklidňujete a ladíte se na ulehnutí do postele (pustíte si nenáročný film – žádné horory a trillery, čtete si, pustíte si hudbu, povídáte si s partnerem) a do postele ulehnete ještě před jedenáctou hodinou. Pak už se láme energie nového dne a do té bychom nejideálněji měli vcházet v klidu popř. ve spánku. To by bylo nejideálnější, ale ideál v životě jen těžkou udržujeme, takže dodržujte alespoň to, že do postele byste neměli jít s pocitem plného žaludku a spát nejpozději!!! v jednu ráno. Od jedné hodiny začínají v těle probíhat důležité detoxikační procesy a tělo na ně potřebuje dostatek síly.


Pokud budete chodit pravidelně spát nad ránem, musíte si vědomě posilovat svoje játra, protože budou hodně zkoušená. V čínské medicíně se říká: „vítr je původcem všech nemocí“ a játra jsou spojena s energií větru. Takže na tento orgán bychom měli dávat v životě velký pozor. Hlavně si dávejte pozor na emoce a za žádnou cenu v sobě neduste svůj vztek. Pokud se naštvete, hezky to řekněte a klidně si i zakřičte, pokud cítíte, že křičet potřebujete. Pokud nechcete ubližovat svým chováním ostatním a nějaká situace váš naštve, odejděte. Běžte kamkoliv jinam, choďte, přecházejte a jestli vás vztek ani pak nepustí, zařvěte si jen tak do větru. Hezky to vykřičte, pokud můžete, zabouchejte si do polštáře a toxickou emoci vypusťte z těla. ❤️


 

Zařaďte do života půsty. Já jsem držela půst před velikonoční a byla to nádhera. Byla jsem plná energie a dobře se mi spalo. Teď zařazuji půsty jednodenní - na novoluní a úplněk - tedy 2x do měsíce. Půstu se nebojte, pročistí a detoxikuje vám organismus. Vždyť i auto jednou za čas potřebuje vyměnit olej! Neznamená to, že budete hladovět! Jen na jeden den vynechte maso, mléčné výrobky a tuky. Zařaďte luštěniny, rýži, tepelně upravenou zeleninu a ovocné džusy.


Strava v mezidobí země by měla být výživná a dobře stravitelná. Se zemí je spojený žaludek a trávení a stejně jako bychom měli lehce strávit situace a emoce, tak bychom neměli žaludek zatěžovat těžkou stravou. Už tak na něm teď leží tíha mezidobí a my bychom mu měli spíše odlehčovat. Takže smažené, jen pokud dostanete fakt velkou chuť a maso nejpozději na oběd. Vynechání masa na večeři by se mělo stát vaším návykem, tělo už na večer nezatěžujte a dopřejte si spíš nějakou polévku nebo eintopf. Nebo kuskus se zeleninou 😁


Jídlo moc neřešte, nedržte teď žádné diety a neměňte teď násilně celý svůj životní styl.

Zkuste ale přidat do jídelníčku vše žluté, kulaté, obsahující škrob a sladce vonící. Např. proso, pšenici (ale ne tu zapečenou v pečivu , kukuřici, polentu, mrkev, dýni, kaštany, petržel a dále sladké potraviny jako např. brambory, celer, červenou řepu, houby, maso, jablka, játra, kuře, máslo, vejce, špenát apod.)

Vynechejte mléčné výrobky - kromě toho, že jsou špatně stravitelné, způsobují i nadměrné hromadění vody v těle. Jediné, co můžete ponechat je máslo 😁


 

Kromě našeho těla se samozřejmě musíme starat i o naši psychiku. Jak jsem psala v předchozím příspěvku, období země je vhodné pro přemítání, které se někdy může zacyklovat a místo pomalého postupu vpřed se můžete zablokovat na jednom místě.

Blokace v období země je velmi nebezpečná a proto dodržujte následující:


1) Snažte se žít co nejvíce pravidelně - zaveďte si pravidelné návyky a opakujte je stejně každý den. Každý den byste měli mít naplánovaný a vždy večer před usnutím si celý následující program projít. Nemělo by vás prostě nic překvapit a vystavovat vás zbytečnému stresu. 2) Hodně se hýbejte - cvičení, procházky, tanec - cokoliv co rozhýbe těžkou zemi, udělá vašemu zdraví a psychice moc dobře.


Tak a máme to konečně za sebou 😊 Hezky odpočívejte, nepřepínejte se a projevujte svoje emoce. A bude dobře 😊


Krásný den přeje Marie ❤️

Comments


bottom of page