top of page

PROČ JE ÚKLID DOMÁCNOSTI DŮLEŽITÝ PRO ENERGII NAŠEHO DOMOVA?

Úklid před Vánocemi je pro spoustu z nás trochu noční můra, obzvláště, když se necháme strhnout předvánočním stresem.


Některé z nás dokonce berou úklid jako nutné zlo a vnímají ho jako svůj ztracený osobní čas. Uklízejí spíše proto, že "se to před Vánocemi má", aby tchýně na návštěvě neřekla: "to je bordel" nebo proto, že mají pocit, že tím dokážou svojí rodině a partnerovi svou lásku a péči, aby dokázaly, že jsou dokonalé hospodyňky.K těmto ženám bych chtěla promluvit a ukázat jim, že pořádek nemusí být dokonalý, ale je dobré uklízet s láskou a s vědomím, jak to našemu bytu nebo domu prospívá a tím i nám.


Podle Feng Ren Shui (známe jeko Feng Shui) je úklid a energetická očista domu základním kamenem všech pozitivních změn. Aby mohlo nové přijít do života, musí staré pryč.


S naším prostorem žijeme v jednotě a stejně jako my působíme na prostor (malování, přestavba nábytku, rekonstrukce...), tak v rámci akce a reakce působí prostor zpětně na nás. A stejně jako vy jako člověk máte rádi určité věci a některé vás dokážou rozpálit doběla, tak úplně stejně to má náš prostor - začněte ho tedy prostě brát jako dalšího člena vaší rodiny :-)


Díky bohu, že díky Feng Shui víme, jak se k prostoru máme chovat, abychom spolu byli kamarádi :-) A překvapivě naši předci podle těchto zákonů žili a svoje domy stavěli, jen jsme na to opět trochu pozapomněli :-)Náš prostor má rád, když v něm může energie volně proudit, pak je spokojený. Energie vstupuje hlavními dveřmi a pak se rozbíhá dál po domě. Nestavte tedy energii vašeho obydlí do cesty žádné velké překážky, ukliďte hromadu bot, o které zakopáváte, jen co vejdete do předsíně, odkliďte krabice, které máte v zapomenutém pokoji, že ani neotevřete dveře, zpřístupněte energii všechna místa tak, aby se do nich dostala jednoduše a bez obtíží. Když se budete pohybovat po vašem obydlí bez problémů vy, tak to zvládne i energie.

 

Prostor se tetelí, když jsou v něm věci, které plní svoji funkci...Byly byste rády, kdyby vám v těle nefungovala slinivka, nebo jiný důležitý orgán? Takhle se cítí i váš prostor, když ho zaskládáte věcmi, které si necháváte pro případ "co kdybychom to někdy potřebovali". Nehledě na to, že tyhle věci také nejsou nadšené, když už tři roky leží v komoře a čekají, až budou moct sloužit tak, jak byly stvořeny. Začněte si postupně procházet váš prostor a dělejte si seznam věcí, které už ani nevíte, že máte, šaty do kterých už 5 let hubnete nebo elektroniku, kterou už 10 let opravujete. Pošlete je dál do světa, nejen že uděláte někomu jinému radost, ale zbavíte se stagnující energie a ... uvolníte prostor pro něco nového a fungujícího :-)

 

Prostor se cítí fajn, když je čistý, hezký a voní. Zase je vše spojeno se vším, takže když pořádně doma vytřete podlahy, vyperete dlouho neprané polštáře, vyčistíte starý koberec nebo vyměníte zažloutlé záclony, tak se zbavíte všech energií, které se na ně za dobu od posledního úklidu nalepily. Cítíte taky tu krásnou energii, když sedíte po generálním úklidu na gauči, všechno okolo se blýská a voní čistícími prostředky? (tedy pokud máte ještě samy svoji energii něco okolo vnímat...).

Pokud chcete energie vašeho prostoru rozproudit, tak je úklid velice důležitý. Pak by měla následovat ještě další očista energií, které se drží ve vzduchu a jen tak je koštětem nevymetete a na ty je nejuniverzálnější sůl nebo vonné tyčinky. Sůl je super kompromis, protože někteří pánové vonné tyčinky nedávají a soli schované za gaučem si někdy ani nevšimnou :-) (doporučuje se 1 kg soli na týden na jednu místnost, po týdnu sůl vyměňte a použitou vyhoďte, nepoužívejte ji ani na zahradě).

 

Prostor chce být váš přítel. Chovejte se tak k němu. Nestýskejte si, že musíte uklízet poházené ponožky z podlahy, že si při vytírání podlahy ničíte záda, nenadávejte, že už zase musíte uklízet, pokuste se přepnou si v hlavě, že úklidem děláte hrozně moc pro sebe a svoji rodinu. A nejen kvůli čistotě. Úklid je vlastně takový rituál, při kterém zbavujete sebe a své blízké špatných starých energií a připravujete prostor pro nové a krásné. S láskou se do toho pusťte. A nezapomínejte se k prostoru taky hezky chovat.

Pozdravte svůj byt či dům, když přicházíte i když odcházíte. Mluvte na něj, když myjete sporák. "Ty jsi zase ušmudlaný, tak já tě pěkně umyju". Když kape kohoutek, když praskla žárovka v koupelně, ptejte se ho, copak se děje. Tyhle problémy jsou odrazem vašeho života, ve kterém se něco neděje úplně optimálně a prostor, jako váš přítel, se vám to pokouší sdělit. Zkuste to a nebojte se, jako blázni si budete připadat jen chvilku, než si na nový styl života úplně zvyknete a pozitivní změny se začnou objevovat ve vašem životě :-)


Přeji vám, abyste zvládli předvánoční úklid co nejvíce v klidu a užívali si příchod krásného času adventního plnými doušky :-)

bottom of page