top of page

Zdraví a jídlo v období dřeva

Už jsme se pěkně usadili v dřevěných energiích, tak je tu čas na informace o našem zdraví v období dřeva :-) Po těžké energii vody, kdy jsme měli hlavně tvořit zásoby a trochu se zakulatit, je tu jaro a volá po střídmosti.Jaro je období, kterému vládne vysoká dynamika. Naše životní energie Čchi se pohybuje nahoru a ven a tak pomáhá k našemu probuzení. Protože jarní energie přináší mnoho nových možností, můžeme se cítit podráždění a netrpěliví. Tahle energie nás vlastně tahá všemi různými směry. I maličkost vás může rozhodit a vztek a křik můžou být na denním pořádku. Můžeme se cítit vyčerpaní. A správným výběrem stravy pomůžeme tělu se s těmito nepříjemnými stavy vypořádat.


Protože současné energie jsou velice náročné pro orgány spojené s prvkem dřeva, je důležité si je chránit a zbytečně je nezatěžovat.


 

JÁTRA a ŽLUČNÍK - upravte si jídelníček, omezte alkohol, kávu, prostě teď je ten pravý čas na jarní detox :-) Zkuste omezit pálivá koření a česnek a zaměřte se spíše na tzv. osvěžující potraviny, které jsou s obdobím dřeva spojené. Všechno co je zelené můžete zařadit do svého jídelníčku - např. různé saláty, špenát. Se dřevem je spojená i kyselá chuť, pokud je něco kyselé, je to to pravé pro tohle období. Úplně nejlepší je všechno zavařené - okurky, čalamády, zelí nebo kompoty. Detox podpoří všechny druhy obilí (ne mouka) a špalda. K energii dřeva patří např. i kachna či slepice, tvaroh nebo kefír, ale tyto potraviny bychom měli zařazovat do jídelníčku pouze občas. Nejlepší je se v tomto období vyvarovat konzumaci masa, sýrů a tuků úplně. Pokud si neumíte odepřít, tak je konzumujte během dne a určitě ne večer. Rostlinná strava odlehčuje orgány dřeva a na večer je to to pravé pro zdravý a kvalitní spánek. Doplňte jídelníček i hořkými potravinami a bylinkami - Hlávkový nebo římský salát, brokolice, majoránka, rozmarýn, zázvor, tymián, oregano nebo červená paprika. Podporují proudění žluči a pomohou zklidnit "rozvášněná" játra.


 

OČI - myslete na svoje unavené oči, dělejte si přestávky při práci na počítači. Venku toho zeleného ještě moc vidět není, ale svoji úlohu splní i pokojová kytka, nebo pěkná jarní kytice na jídelním stole. Obchody se už všemožnými jarními kyticemi jen hemží, takže využijte tuhle možnost přinést si trochu jara do svého domova. Když budete mít možnost, dívejte se na ni a relaxujte svoje oči.


 

ŠLACHY a VAZY - budou více namáhány, myslete na správnou regeneraci a relaxaci nejen po sportovních aktivitách. Nejlépe se o ně postaráte např. v sauně, která pomůže zklidnit i hektickou energii dřeva. Zařaďte do svého denního režimu strečink - protahování, i když nesportujete. Za desetiminutové protažení po ránu vám vaše tělo poděkuje tisíckrát. Vždyť se podívejte na pejska či kočičku, co dělají hned po probuzení - protahují se :-) Zvířata to prostě všechno ví instinktivně a nad ničím nepřemýšlí...


 

ZDRAVÍ - období jara je období chřipkových epidemií, různých nachlazení a rýmy. Dřevo je spojené s větrem a proto se musíme před větrem co nejvíce chránit. Zatím je ještě docela zima, takže přirozeně nosíme šály a čepice, ale jen co se oteplí, většina z nás je zahodí do skříně a otevřeme své zranitelné tělo větru. Vítr vniká do těla a způsobuje mimo nachlazení i vážnější stavy organismu, podle čínské medicíny je původcem sta nemocí. Nepodceňujme ho. Nejlépe vniká do těla skrze šíji a krk, chraňte si je, i když vám bude pocitově teplo.

Samozřejmě nezapomínejte odpočívat a dodržovat pitný režim :-)


Krásný večer a hodně zdraví v období dřeva! Přeje Marie

Bình luận


bottom of page